Analizy roszczeń w sprawach frankowych – nowe rozwiązania

Jedną z możliwości rozstrzygnięcia sprawy o kredyt powiązany z walutą, obok unieważnienia umowy, jest jej tzw. „odfrankowienie”. Oznacza ono, że kredyt powinien zostać wykonany w taki sposób, jakby indeksacja/denominacja nigdy nie zostały zastrzeżone. Na czym polega “odfrankowienie” kredytu? Wymaga rozliczenia go jako złotowego, ale oprocentowanego według stawki referencyjnej LIBOR – zgodnie z postanowieniami umownymi. Różnica pomiędzy świadczeniami tak ustalonymi a tymi, które kredytobiorcy powinni zapłacić staje się wtedy przedmiotem sprawy sądowej. Konieczne więc staje się jej ustalenie. Najczęściej  zajmuje się tym biegły na zlecenie sądu, warto jednak poznać wysokość roszczenia wcześniej.

Tysiące spraw o umowę „frankową” zalewają sądy, już nie tylko na terenie Apelacji Warszawskiej. Sędziowie są coraz lepiej z nimi zaznajomieni i starają się skrócić procedowanie. Często dochodzi do rezygnacji z przesłuchiwania świadków powoływanych przez banki tylko dla zwłoki lub z wymiany dalszych pism procesowych. Coraz częściej też, sądy posiłkują się prywatnymi wyliczeniami zobowiązując banki do ich przedstawiania. Rzetelna i dobrze przygotowana ekspertyza może stać się cennym atrybutem w trakcie sprawy dla każdej ze stron. Pełnomocnicy mogą dzięki niej przekonać się, czy twierdzenia przeciwnika są prawidłowe i czy wato je kwestionować.

Tymczasem obecnie, każdy podmiot zajmujący się profesjonalnie tego typu sprawami posiada własny sposób na dokonywanie wyliczeń. Niektórzy korzystają z powszechnie dostępnych kalkulatorów “frankowych”, inni zatrudniają prywatnych ekspertów lub nawet wyliczają roszczenia samodzielnie. To powoduje, że zarówno jakość jak i sposób przedstawienia wyników analizy nie budzi zaufania.

Z pomocą przychodzi Projuste. Pierwszy profesjonalny program dostępny online, który zawiera zaawansowany silnik liczący.

Dzięki Projuste dowiesz się:

  • jaka jest wysokość roszczenia kredytobiorcy w przypadku rozliczenia umowy “frankowej” bez indeksacji/denominacji przy zastosowaniu różnych założeń
  • jaka jest wysokość roszczenia kredytobiorcy w przypadku unieważnienia umowy “frankowej”
  • jaka jest prawidłowa wartość CKK i RRSO dla danej umowy
  • ustalisz szacunkową wartość wps nawet bez danych z zaświadczenia bankowego
  • jak można zaprezentować analizę, by była czytelna dla odbiorcy

Platforma Projuste umożliwi Ci:

  • przeprowadzenie wyliczeń z wykorzystaniem profesjonalnego silnika liczącego (wystarczy wprowadzić poprawne dane i zaznaczyć moduły, które mają być zawarte w raporcie),
  • zlecić wykonanie ekspertyzy naszemu zespołowi.

Jeśli chcesz wypróbować Projuste za darmo – napisz!

LinkedIn
Facebook
Twitter

Share this post

LinkedIn
Facebook
Twitter

Recent articles